Rewelacyjny rok gorzowskiej młodzieżowej koszykówki

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Rok 2017 to był rewelacyjny czas dla gorzowskiej młodzieżowej koszykówki. Po 14 latach akademiczki wywalczyły tytuł Mistrza Polski, a w każdej kategorii wiekowej naszym zespołom udało się awansować do Finałów Mistrzostw Polski
– To był najlepszy rok podczas naszej kariery sportowej – podsumowała Paula Duchnowska.

Ten rok należał do juniorek, które po 14 latach odczarowały „klątwę” wiszącą nad gorzowskim AZS-em i trener Robert Pieczyrak zawiesił na swojej szyi upragniony złoty medal. W sporcie rozlicza się za tytuły, nikt nie będzie spoglądał na wyniki w fazie eliminacyjnej. Prawdziwa gra rozpoczyna się od strefy medalowej i tam przez te lata brakowało postawienia „kropki nad i”.  Decydujący mecz przed własną publicznością z ENEA AZS Poznań gorzowianki rozpoczęły od przewagi 7:0. Na początku trzeciej kwarty pierwsze prowadzenie objęły poznanianki i były obawy, że mogą wrócić „demony przeszłości”.  Gorzowianki udźwignęły presję, w końcówce ważne trafienia z dystansu Pauli Duchnowskiej i akcje pod koszem Wiktorii Keller sprawiły, że akademiczki mogły świętować wywalczony złoty medal. Mistrzostwa Polski U-18 koszykarki ENEA AZS Gorzów zakończyły bez porażki, tytuł MVP Olgi Trzeciak, a wyróżnienia indywidualne otrzymały: Aleksandra Dul, Wiktoria Keller i Paula Duchnowska. – Nie wiem, czy klątwa. To nie jest tak, że ktoś daje za darmo miejsce w finale. Cieszę się bardzo, bo dziewczyny zasłużyły swoją ciężką pracą, żeby zagrać ten turniej tak dobrze. Mieliśmy marzenia. Dziewczyny powiedziały, że chcą turniej w Gorzowie i wtedy publiczność, nasza hala nas poniesie i to się sprawdziło – mówił po spotkaniu finałowym trener Robert Pieczyrak.

Wspomnianej „kropki nad i” zabrakło w lutym podczas finałów Mistrzostw Polski U-22. Do spotkania finałowego gorzowianki szły jak burza, odprawiając z kwitkiem kolejnych rywali. W najważniejszym meczu sezonu przegrały z Cosinus Widzew Łódź 56:63. W fazie grupowej wygraliśmy z łodziankami 75:52. Sezon zakończony tylko jedną porażką, ale w tym decydującym o złotym medalu meczu. W najlepszej piątce turnieju znalazły się Magdalena Szajtauer i Daria Stelmach, a Adriana Kopciuch została wybrana najlepszą zawodniczką akademiczek. Po ostatniej syrenie łez nie brakowało, gdyż dla wspomnianej trójki był to ostatni sezon w walce o młodzieżowe złoto. – Ten wynik to bardzo duży plus. Graliśmy bardzo fajnie na turnieju, przez co rozbudziliśmy trochę apatyty. Czujemy lekki niedosyt, ale po jakimś czasie to minie – powiedział trener Pieczyrak.

W kategorii U-16 i U-14 koszykarki ENEA AZS Gorzów zameldowały się w fazie finałowej, gdzie oba nasze zespoły zajęły siódme miejsce. Sam awans był już dużym sukcesem, a zebrane doświadczenie ma zaowocować w kolejnych sezonach. Trzeci medal dla gorzowskiej młodzieżowej koszykówki wywalczyły koszykarki I LO na Mistrzostwach Polski Szkół Ponadgimnazjalnych. Skład „Puszkina” w większości stanowiły złote juniorki AZS-u. W finale zespół prowadzony przez trenera Radosława Duchnowskiego pokonał Aleksandrów Łódzki 46:41. Tytuł MVP powędrował w ręce Wiktorii Keller, a do najlepszej piątki trafiły Natalia Bury i Paula Duchnowska.

Jak ten udany rok podsumują młode akademiczki? – Myślę, że to był to najlepszy rok podczas naszej kariery sportowej. Zrealizowałyśmy nasze przedsezonowe cele, czyli Mistrzostwo Polski juniorek. Do tego dorzuciłyśmy srebro na Mistrzostwach Polski juniorek starczych i Mistrzostwo Polski szkół ponadgimnazjalnych z I LO. Osiągnęłyśmy w tym sezonie wszystko co było do osiągnięcia – powiedziała Paula Duchnowska. – Był to dla mnie jak do tej pory najlepszy rok w karierze.  Mam nadzieję, że każdy następny rok będzie tak owocny – dodała Wiktoria Keller.

Mistrzowski sezon klubowy zaowocował dla gorzowskich koszykarek powołaniami do Reprezentacji Polski. Paula Duchnowska i Karolina Matkowska z kadrą do lat 18 kobiet zajęła trzecie miejsce na  Mistrzostwach Europy dywizji B. – Cieszę się, że spełnił się mój największy cel, jakim był występ w Reprezentacji Polski – skomentowała Duchnowska. – Nie mieliśmy liderek, tylko grupę dziewczyn, które w każdym meczu dawały z siebie jak najwięcej – ocenił występ trener kadry Roman Skrzecz.

Wiktoria Keller letni sezon reprezentacyjny spędziła z kadrą 3×3. Biało-czerwone na mistrzostwach Europy do lat 18 w koszykówce 3×3 zajęły czwarte miejsce. W spotkaniu o brązowy medal Polki musiały uznać wyższość Holandii 12:16. Wcześniej w ćwierćfinale pokonały Belgię 13:12, a w półfinale przegrały z Rosją 12:14. Keller została wybrana do zespołu All Star U18 3×3 i zajęła pierwsze miejsce (razem z Orsolyą Tóth) w rankingu najskuteczniejszych zawodniczek Mistrzostw. – Z kadrą 3×3 spełniłyśmy swoje oczekiwania. Wiqdomo, że czujemy niedosyt, bo do medalu zabrakło naprawdę niewiele. Jesteśmy z siebie zadowolone i za rok powalczymy o upragniony medal – zapowiedziała Wiktoria Keller.

Jakie plany mają koszykarki AZS-u na 2018 rok? – Będziemy chciały obronić nasz mistrzowski tytułu. Ciężko trenujemy i robimy wszystko, by tak się stało. Myślę, że nie można kalkulować, tylko grać na maxa! – powiedziała Keller. – Powalczyć o jak najlepszy wynik w juniorkach starczych i walka o najwyższe miejsce w play-off w I lidze.  – dodała Paula Duchnowska.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.